Posjet Srednje škole Delnice - projekt Znanost za velike i male

U četvrtak 7. ožujka posjetile su nas učiteljice i učenice Srednje škole Delnice i za učenike 8. razreda održale predavanje i radionice o osnovama znanstvenih metoda. Profesorice biologije Mirna Bogić , fizike i kemije Natalija Bašković i matematike i informatike Ivona Jerbić održale su radionice u sklopu svog školskog projekta „Znanost za velike i male“. Nakon što su se osmaši podijelili u tri grupe, profesorica Jerbić upoznala ih je s  definicijom vjerojatnosti u matematici i izračunavanjem pojedinih primjera vjerojatnosti ishoda, poput bacanja kockica. Uslijedilo je predavanje profesorice Bogić o primjeni vjerojatnosti u biologiji s obzirom na nasljeđivanje pojedinih tjelesnih obilježja (poput boje očiju). U dijelu radionice posvećenom fizici kojeg je održala profesorica Bašković , naši učenici su, služeći se dinamometrom, provjerili težinu pojedinih utega, obraćajući pažnju na točnost mjernih instrumenata i svojih očitanja. Na kraju radionice učenici su provjerili svoju preciznost i točnost gađajući metu na ploči i statistički bilježeći dobivene rezultate. Zahvaljujemo kolegicama i učenicima Srednje škole Delnice na zanimljivom predavanju i radionicama na kojima su naši učenici ponovili i utvrdili  neke od osnovnih pojmova znanosti – eksperiment, vjerojatnost i mjerenje.  Očekujemo nastavak plodne suradnje sa Srednjom školom Delnice i u budućnosti pa smo već dogovorili i uzvratni posjet!

objavio: Davor Kauzlarić   datum: 7. 3. 2024.