31. dijalektalno sijelo "Govor mog zavičaja"

Delnički ogranak Matice hrvatske u suradnji s goranskim školama u sklopu Mjeseca hrvatske knjige već 31 godinu zaredom organizira Goransko dijalektalno sijelo Govor moga zavičaja. Literarni je to susret koji ima za cilj očuvati i njegovati zavičajni izričaj kod učenika osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta kao dio tradicijskog, kulturnog i osobnog blaga. Domaćin ovogodišnjeg Sijela bila je Osnovna škola „Petar Zrinski“ iz Čabra koja je 16. studenog 2023. godine uz prigodan program ugostila učenike goranskih osnovnih i srednjih škola. Kako bi boravak u Čabru učenicima ostao u lijepom sjećanju, pobrinuli se domaćini organiziravši za učenike obilazak kroz dvorac Zrinskih.

Našu školu predstavili su vrijedni čuvari svojih mjesnih govora učenici Sara Delak, Lukas Levar, Toni Miloš, Dora Štimac i Marta Kozelički s učiteljicom Antonijom Baričević.

U programu su osim učenika sa svojim radovima sudjelovali kantautor Matija Turk na harmonici s pjesmama na čabarskom govoru i književnik Radovan Tadej iz Zlobina koji se predstavio sa svojim pjesmama na čakavskom narječju.

Na kraju susreta obratila nam se predsjednica OMH Delnice Nives Marjanović i zahvalila svima na ustrajnosti u njegovanju baštine, običaja i riječi goranskog kraja te je školskim knjižnicama uručila vrijedne knjige koje svjedoče o očuvanju jezičnog  bogatstva Gorskog kotara.

objavio: Davor Kauzlarić   datum: 21. 11. 2023.