Dani Kreše Golika 2024.

Dani Kreše Golika započeli su u srijedu 22. svibnja kad smo održali radionice na temu Golikove serije „Dirigenti i muzikaši“. Gosti su nam bili kazališna glumica Sunčana Zelenika – Konjević i predsjednica udruge Dr. Franjo Rački i pokretačica Dana Kreše Golika Stanka Lončarić. U uvodnoj riječi obratila nam se i ravnateljica škole Jasna Štimac nakon čega smo popratili prezentaciju o 20 godina obilježavanja sjećanja na Krešu Golika koju je pripremio knjižničar Davor Kauzlarić. Nakon uvodnog dijela uslijedile su radionice. Naša gošća Sunčana Zelenika – Konjević u suradnji s učiteljicom Antonijom Baričević pripremila je dramsku obradu jedne scene iz serije „Dirigenti i muzikaši“ u čemu su naši učenici pokazali veliku glumačku darovitost i vještinu. Kroz usporedbu teksta na književnom jeziku i kajkavskom dijalektu naši učenici uočavali su važnost dijalekta u redateljskom opusu Kreše Golika. Filmsku radionicu proveo je s učenicima od 5. -8. razreda naš stalni suradnik Rasim Karalić, naglasivši kako se danas zbog novih mogućnosti digitalnih tehnologija svi mogu okušati u svijetu filma. U likovnoj radionici sudjelovali su učenici od 1. do 4. razreda pod vodstvom učiteljice Mirjane Pribanić – Klanac. Tema likovnih radova bile su tradicijski predmeti – čipka, licitarska srca i tradicijske drvene igračke regije Podravine u koju je smještena radnja serije „Dirigenti i muzikaši“. Glazbena radionica pod vodstvom učitelja Damira Zagoršćaka i učiteljice Bojane Perhat pripremila je i  izvela  naslovnu skladbu serije, serenadu „Tiho lete moje pjesme“ skladatelja Franza Schuberta. Plesna radionica uvježbala je valcer na skladbu koju je izvela glazbena radionica što su i demonstrirali u školskoj dvorani gdje su sve radionice pokazale ono što su tog dana uspjele osmisliti.   Na kraju smo čestitali našim učenicima i našoj gošći glumici i najavili program Dana Kreše Golika koji se nastavio u četvrtak 23. 5. otvaranjem kutka Kreše Golika na 1. katu naše škole. Naime, ove godine smo odlučili napraviti mjesto u školi na kojem ćemo prezentirati biografiju Kreše Golika,  rad naše filmske družine i sve ono što smo kroz godine realizirali na Danima Kreše Golika. Naši dragi gosti bili su  članovi Golikove obitelji – kći Iva Golik i sestra Vilma Šnajdar sa suprugom Marijanom i Stanka Lončarić, idejna začetnica Dana Kreše Golika i predsjednica udruge Dr. Franjo Rački. Ravnateljica škole Jasna Štimac i knjižničar Davor Kauzlarić prikazali su kutak Kreše Golika u hodniku škole koji sadržava Golikov životopis i filmski opus, plakate o prijašnjim obilježavanjima Dana Kreše Golika i priznanja i zahvale koje je na filmskim festivalima osvojila naša filmska družina. Naš suradnik i voditelj filmske družine Kreše Golika Rasim Karalić predstavio je isječak iz svog dokumentarnog filma „Sjećanja na Krešu“ i najavio skoru premijeru nova dva filma naše filmske družine koji su ove godine realizirani s učenicima 1. razreda. Naši gosti pohvalili su kutak Kreše Golika i izrazili uvjerenje kako bi i on sam bio zadovoljan načinom na koji smo prezentirali njegovu ostavštinu.

U petak smo zaključili obilježavanje Dana Kreše Golika radionicom udruge Alternator u čiji smo se projekt Filmom do senzibilizacije , uključili. Članovi naše filmske družine zajedno sa gostima iz udruge i koordinatoricom projekta  Ivom Dugač  prilagođavali su dva školska filma za osobe s oštećenjem vida i sluha.

Svim ovim aktivnostima završili smo još jedne Dane Kreše Golika.

Hvala Općini Fužine, Uredu za turizam Fužine, Udruzi Dr Franjo Rački i obitelji Kreše Golika na suradnji i pomoći u organizaciji.

objavio: Davor Kauzlarić   datum: 28. 5. 2024.